Giriş FormuOOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
ÖLÜM KÖYÜ
Administrator tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 12 Ocak 2015 21:25

Katliam Gibi;
Çin'in Hunan eyaletinin kuzeyinde yer alan Heshan köyü bir çevre felaketinin bedelini ödüyor. 1950'lerde kurulmaya başlanan kimyasal fabrikalar ve madenler, geride arsenikli bir toprak, solunamayacak ağır metalli bir hava ve ağır kurşun içeren su kaynakları bıraktı. Fabrikalar ve madenler 2011 yılında yarattıkları kanser ve kirlilik sebebiyle kapatılmış olsa da ağır metaller içeren hava-su ve arsenikli toprağın verdikleriyle beslenen halk uzun süredir kanserle boğuşuyor. Yalnızca 2010 yılında bin 500 nüfuslu köyde 157 kişi öldü. 190 kişi ise halen kanserden tedavi görüyor... Resimde cilt kanseri olmuş bir köylü ve Heshan tarlalarında yetişen bir börülce bitkisini görüyorsunuz..

"Değerli köylülerimiz; bizim köyümüz bir maden işletmesine, yavaş işleyen ağır ve ağrılı bir ölüme mecbur değil.. Maden çalışsın söylemi her geliştiğinde, bu teklif köylümüze her yapıldığında, madenciler çalışmak için geldiklerinde bir kez daha düşünelim, en değerli şeyimiz yaşam ve doğamız hakkında.. Ve yaşamımız hakkında alınacak her bir kararı bir başkasına bırakmadan, doğal yaşamı ve doğayı kollayarak.. Duştan bornozla çıkan ve evde ayakkabılarıyla dolaşan sermayenin yanında olmadan, onlar için bizim hayatlarımızın hiç bir önemi yok. Ve bizim hayatlarımız pazarlık konusu olamaz, bir düşünün!.

Saygılarımızla.

Dedeyazı Köyü Dayanışma Derneği

 
Nice Yıllara Dedeyazı
Administrator tarafından yazıldı.   
Çarşamba, 31 Aralık 2014 23:16


Yeni yılınızı kutlar, sağlık mutluluk ve esenlikler dileriz.


Dedeyazı Web Takımı ve Dedeyazı Köyü dayanışma Derneği

 
KORELİ (YUSUF AMCA) HAKKA YÜRÜDÜ
Administrator tarafından yazıldı.   
Cuma, 21 Kasım 2014 21:14

 

Köylülerimizden  (KORELİ)  Yusuf amca 21.11.2014 tarihinde  aramızdan ayrılarak hakka yürümüştür.Adana`da yaşayan köylümüze Allahtan rahmet kederli ailesine  sabırlar dileriz.Başımız sağolsun....


Dedeyazı Dayanışma Derneği  ve Dedeyazı Web Takımı

Son Güncelleme: Cuma, 21 Kasım 2014 21:26
 
Lütfen Okuyunuz
Administrator tarafından yazıldı.   
Salı, 18 Kasım 2014 05:16

Değerli köylülerimiz, değerli doğa dostları;

Her birinizi bir doğa dostu yada politik bilinçle donanmış insanlar olarak görmüyoruz.. Bunu hepimizin ortak eksikliği olarak görüyoruz. Bizde üzerimizde taşıdığımız bilinç gereği; Her birinize burdan, ayrı ayrı bir 'Yürek Çağrısında' bulunuyoruz. Ve altını çizerek söylüyoruz bu bir 'Yürek Çağrısıdır', herkesin içsel ve kişisel savaşımlarından uzak, ortak bir kader birliğinin çağrısıdır.. Sürekli ve keskinleşerek ilerleyen saflaşmalardan uzak, toplumsal çıkar bilincine ulaşmış, doğa ve yaşam savunucusu bir toplum yaratmanın çağrısıdır..

Doğa kendini savunamaz, doğa cıkar gözetemez, doğa kendinden olanı kimlik tanımaksızın paylaşır, her birimize bir yaşam alanı sunar. Sahip olmak istenilen herşeyin ama herşeyin kaynağıdır doğa.. Paradan un, bulgur, oksijen, su, meyve, sebze vb herşeyin yapılamayacağını, yaratılamayacağını öngörerek ve paranın bu sınırlı kaynakları ancak satın almakta kullanılabileceğini bilerek başlayalım..
Paranın bile ham maddesinin selüloz olduğunu bilerek!. Doğaya verilen zarara göz yumduğumuz hergün; pişmeyen ekmek, kaynamayan ocak, solunamayan hava, barınacak bir kara'nın olmadığı, kısacası paranın bile sökmediği bir sona götürecektir bizi.. Doğayı umursamayarak; Kendimizin, komşumuzun, hasım-hısım herkesin üretim kabiliyetini sınırlandıracağız ve belki yok edeceğiz.. Ekmeği bir sonraki gün daha pahalı satın aldıracağız, bütün ülkeye.. Bir halkın kutsalıdır; 'Kendi buğdayından, kendi ekmeğini pişirmek!.' 'Üreten bir toplumdan, tüketen bir topluma keskin bir adım atmış olacağız..' Zincirin ilk halkasını tüketerek yaşayanlardan başlatacağız.. "Üretenin olmadığı yerde, tüketende olamaz.." Diğer bir adı; Senin ellerinle, kendi ellerimizle.. Bizim sonumuz..

Biz öyle yada böyle, bu konuda ödememiz gereken bütün bedelleri göze alarak; Üreten bir toplumun, doğanın safında yer alacağız.. "Bize bir işletmenin, sermayenin sunduğuyla değil".. "Kendi ürettiğimizle, kendi kazandığımız hayatı yaşamanın onurunu taşımak için"... Çünki bu bir yer yüzü sofrasıdır, senin yada benim değil.. Bu bizim taşıdığımız bilinç gereğidir... "Bu bir 'Yürek Çağrısıdır' hepinize yapılan.."

Saygılarımızla;

Dedeyazı Köyü Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 10 / 35

REKLAM ALANI

 

DEDEYAZI FACEBOOK'TA

ONLİNE ZİYARETÇİ

Şu anda 473 konuk çevrimiçi

DİL SEÇİN

SİTE İSTATİSTİK-1

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN3
mod_vvisit_counterDÜN92
mod_vvisit_counterBU HAFTA525
mod_vvisit_counterBU AY1213
mod_vvisit_counterTOPLAM203078

HIZLI ERİŞİM

SİTE İSTATİSTİK-2

Toplam Üye:25
Aktif Üyeler:24
Pasif Üyeler:1
Son Üyemiz:usacabewe
Son Ziyaretçi:usacabewe
Bölüm:15
Kategori:66

SON VİDEOLAR


Dedeyazi  genel görünüm
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6523
Tarih:12-11-2012
Ciftler ziyareti
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6217
Tarih:12-11-2012
Gedik
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6065
Tarih:19-01-2012
Koy kahvesi
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:8012
Tarih:26-11-2011
Kaysi bahce
Ekleyen:Dedeyazi Admin
Beğenilme:
Tıklama:7685
Tarih:26-11-2011