Giriş FormuOOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
Anasayfa
BUNUN ADI DİRENİŞTİR.
Administrator tarafından yazıldı.   
Pazartesi, 08 Ocak 2018 09:17

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Dedeyazı Mahallesi’nde bulunan Kolon Mezrası’na açılmak istenen maden ocağına, halk tepki gösterdi. Henüz faaliyete geçmemiş olan maden ocağının kapatılması için bir araya gelen Dedeyazı Mahallesi sakinleri iş makinelerinin önüne geçerek tepkilerini gösterdi. Jandarma tarafından engellenen halk abluka altına alındı. Bunun üzerine oturma eylemine geçen halk slogan atarak protestolarını sürdürdü.

“100 yılda geçse buradayız ve buradan ayrılmayacağız. Çalışmalar devam edinceye kadar olduğumuz yerden ayrılmayacağız, mücadele etmeye devam edeceğiz” diyen halk adına Dedeyazı Mahallesi Dayanışma Derneği basın açıklaması düzenledi. Dernek adına söz alan Yunus Emre, “Mezralarımıza el koydular, mezralara girişimiz engelleniyor. Bizleri topraklarımızdan sürgün ediyorlar. Yerleşim alanımıza 100 metre uzağına yapılmak istenen bu maden ocağı ile biz Alevilerin yoğunlukta yaşadığı mahalleye, ‘gidin,bu topraklarda biz oldukça size rahat ve huzur yok, suyunuzu, aşınızı başka yerlerden bulun’ denilmek isteniyor. Ne tozdan nefes alabiliyoruz, ne de gürültüden durabiliyoruz. Tarım arazilerimiz tozdan ve susuzluktan verim alınamayacak hale geldi. Bizler yaşam alanımıza işgal eden, suyumuzu kurutan bir maden işletmesini istemiyoruz” diyerek tepki gösterdi.

“Bizleri öldürmek istiyorlar”
Dedeyazı Mahallesi’nde oturan Zeynep Hanım (70) ise “Köyümüzü mahvettiler, tozdan oturamıyoruz. Topraklarımıza neler yapıldığını söylememize gerek mi var? Topraklarımızı, bizleri görmeye gelirlerse ne halde olduğumuzu görebilecekler. Maden ocağı yüzünden suyumuzdan, toprağımızdan olduk. Bizleri öldürmeye geldiler” diye konuştu.

Kaynak: Jin News

Son Güncelleme: Pazartesi, 08 Ocak 2018 09:19
 
AYTEN HALA HAKKA YÜRÜDÜ
Administrator tarafından yazıldı.   
Perşembe, 14 Aralık 2017 23:04

KÖYLÜLERİMİZDEN AYTEN DALLI 14.12.2017  TARİHİNDE ARAMIZDAN AYRILARAK HAKKA YÜRÜMÜŞTÜR.CENAZESİ DEDEYAZI KÖY MEZARLIĞINA DEFNEDİLMİŞTİR.KÖYLÜMÜZE  ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ DALLI VE GÖKÇEK AİLESİNE SABIRLAR DİLERİZ.BAŞIMIZ SAĞOLSUN.

 

DKDD YÖNETİMİ VE DEDEYAZI WEB TAKIMI

Son Güncelleme: Cumartesi, 16 Aralık 2017 21:25
 
HEP BERABER ŞİKAYET BİLDİRİMİNDE BULUNALIM
Administrator tarafından yazıldı.   
Salı, 12 Aralık 2017 08:04

Değerli Köylülerimiz;

Kapanması için yoğun çaba gösterdiğimiz maden işletmesine karşı şimdilik bir zafer kazandık.. Çok sayıda yapılan şikayetler üzerine Malatya Valiliği Yatırım izleme kordunatorlüğü tarafından işletmenin faaliyetleri durdurulmuştur.. Bununla da kalmayıp tüm kayıplarımızın tanzimi ve işletme ruhsatlarının iptali için yargı yoluna da gireceğiz.. Tüm eylemlilik gücümüzle yerelde de bu mücadeleye durmayıp devam edeceğiz..

Değerli halkımız, doğa dostları bu mücadeleye bulunduğunuz yerlerden destek olabilirsiniz;
*Alo 181 çevre ve şehircilik bakanlığı ihbar hattına şikayetlerde bulunarak..
*Başbakanlık ve Cumhurbaskanlığı iletişim merkezleri BİMER ve CİMER' şikayet bildirimlerinde bulunarak..
*Yada yazılı dilekçelerle Malatya Çevre Şehircilik il Müdürlükleri ve Yatırım İzleme Kordunatörlüğüne şikayetlerinizi iletebilirsiniz..

Değerli halkımız lütfen bu konuyu ciddiye alın bu mücadeleye her koldan destek olun..

Köyümüzü, doğamızı, toprağımızı ve halkımızı çok seviyoruz, hepinizi saygıyla selamlıyoruz..

DEDEYAZI KÖYÜ DAYANIŞMA DERNEĞİ YÖNETİMİ

 
BU MADEN ÇALIŞMAYACAK
Administrator tarafından yazıldı.   
Salı, 28 Kasım 2017 23:11

Değerli Dedeyazililar;

Paylaşımda gördüğünüz 102/1 parsel no'lu sari alan maden işletmesinin çalışma alanidir..

*Kırmızı okla gösterdiğimiz yer köy evlerinin başladığı yerdir.. Görüldüğü üzre öyle maden işletmesiyle köy arasında bahsedildiği gibi 80 mt falan değil neredeyse hiç mesefa yoktur..

*Yeşil okla gösterilen yer koyun yok edilen içme suyu kaynağı dir.. Ancak şuan koyumuzun karşılar, boyalık dediğimiz yerlerin sulama suyu kaynağı olarakta hem şimdi hem ezelden beri kullanılmaktadır.. Bu su kaynağının üzeri şimdi harfiyatla kapatılıp yok edilmeye, kısacası su kaynağı üzerinden yaptığımız haklı savunmamız ortadan kaldirilmak istenmekte, suç işlenmektedir..

*Mavi okla gösterdiğimiz yer ise bildiğiniz üzre daşlik deresi ve aynı zamanda 'köyün önleri, çatal armutlar, fırın, balküdük ve komon' denilen köyün en büyük tarım arazilerini ihtiva eden mevkilerin su kaynagidir.. Bu derede bu koşullarda yol olma tehlikesiyle karşı karşıyadır..

*Golon ve Çanakçı arazileri malumunuz neredeyse yaşayan tek bir üzüm bağimiz kalmamıştır..

Değerli koylulerimiz, önemle altını cizerimki bu şirkete müsaade edecek olursak orda ki bütün yaşamı yok etmiş olacağız. Köye hizmet iddiasında bulunan zihni ve fikri karanlık insanlar her toplumda olduğu gibi bizim icimizde de olacaktır.. Elbette ki arazisini değersiz görüp degerinin üzerinde iyi bir kazançla satmak isteyen koylulerimizde olacaktır.. Ama bütün bu tutumlar köyün geri kalan çoğunluğunun orda yaşama hakkının bitmesi demektir.. Biz bu karanlık fikirleri umursamayacagiz, gerekirse ezip geçmekten de geri durmayacagiz..

Bu resim aynı zamanda ülkedeki kanunların ve anayasanın hiçe sayildiginin resmidir.. Doğal yerleske, tarım arazileri ve doğal su kaynaklarının korunmadigi da görülmektedir..
Asıl bizim savunmamiz legal, onların calisma alanı, çalışma şekli ve (daği başınıza yıkarım bu benim yasal hakkım), (on tane silahlı adam dikerim yine çalışırım) gibi üslupları illegaldir..

Biz mücadelemizde sonuna kadar haklı ve iddiamizda samimiyiz.. Bu madeni yine kapatacağız..

Saygılarımızla..

 
<< Başlangıç < Önceki 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Sonraki > Son >>

Sayfa 5 / 38

REKLAM ALANI

 

DEDEYAZI FACEBOOK'TA

ONLİNE ZİYARETÇİ

Şu anda 15 konuk çevrimiçi

DİL SEÇİN

SİTE İSTATİSTİK-1

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBUGÜN138
mod_vvisit_counterDÜN79
mod_vvisit_counterBU HAFTA138
mod_vvisit_counterBU AY2021
mod_vvisit_counterTOPLAM225606

HIZLI ERİŞİM

SİTE İSTATİSTİK-2

Toplam Üye:650
Aktif Üyeler:35
Pasif Üyeler:615
Son Üyemiz:tipametu1976
Son Ziyaretçi:ohexelela
Bölüm:15
Kategori:66

SON VİDEOLAR


Dedeyazi  genel görünüm
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:7174
Tarih:12-11-2012
Ciftler ziyareti
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6821
Tarih:12-11-2012
Gedik
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:6658
Tarih:19-01-2012
Koy kahvesi
Ekleyen:dedeyazı web
Beğenilme:
Tıklama:8607
Tarih:26-11-2011
Kaysi bahce
Ekleyen:Dedeyazi Admin
Beğenilme:
Tıklama:8275
Tarih:26-11-2011